Pandemic – gra planszowa

Gra planszowa „Pandemic” oparta jest na idei prawdziwej współpracy – albo wszyscy zwyciężają, albo ponoszą klęskę. Gracze wcielają się w pracowników amerykańskiej instytucji zwalczającej choroby zakaźne i ich zadaniem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się chorób oraz opracowanie szczepionki, która pozwoli na ich całkowite wyeliminowanie. „Pandemic” to wciągająca gra planszowa o nieuchronnej zagładzie ludzkości.

Pandemic – zasady gry

W grze próbujemy zmierzyć się z rozprzestrzeniającymi się epidemiami czterech chorób. „Pandemic (Pandemia)” to gra kooperacyjna. Aby osiągnąć cel gracze muszą współpracować ze sobą i walczą przeciwko mechanizmom gry. Każdy z graczy odgrywa pewną rolę, która związana jest z konkretną umiejętnością. Osiągnięcie sukcesu w dużej mierze zależy od wykorzystania dostępnych umiejętności. Wśród ról znajdują się: Szef „Planu B”, Logistyk, Sanitariusz, Kierownik Budowy, Specjalista ds. Kwarantanny, Badacz oraz Naukowiec.

Gra posiada trzy stopnie trudności: początkujący, zwykły i heroiczny. Zależne jest to od liczby kart epidemii, które znajdują się w talii gry. Początkujący gracze po kilku partiach z pewnością będą chcieli sięgać po trudniejsze poziomy.

Mechanika gry opiera się na dwóch taliach kart. W pierwszej znajdziemy karty zagrożeń pokazujące, w którym mieście pojawia się zagrożenie epidemią. W drugiej znajdziemy karty dla graczy, które przedstawiają miasto oraz kolor odpowiadający jednej chorobie. Gra kończy się w momencie opracowania szczepionki na wszystkie choroby, które ujawniły się w grze.

Pandemia - gra planszowa

Pandemia – gra planszowa

Pandemic – dodatki

Do gry ukazały się dodatki:

  • Pandemic: In the Lab
  • Pandemic: On the Brink
  • Pandemic: State of Emergency
  • Pandemie: Uitbreiding „De Generalist”

Opisywane wydanie „Pandemii” różni się od poprzedniej edycji, która ukazała się kilka lat wcześniej. Wcześniejsza wersja nie jest już wznawiana. Główne zmiany w nowej wersji to:

  • dodatkowe dwie postacie,
  • odświeżona szata graficzna,
  • stary dodatek „On the Brink” nie jest zgodny z nową wersją gry.

Uwaga: Wszystkie nowe dodatki do gry „Pandemia” nie będą zgodne z poprzednią wersją tej gry.

Pandemic – nagrody

Gra została nominowana do nagród:

  • Gra Roku 2010, jako jedna z najlepszych gier wydanych w Polsce w roku 2009.
  • Spiel Des Jahres 2009.

Podsumowanie: Pandemic (gra planszowa)

Tytuł: Pandemia
Tytuł oryginalny: Pandemic
Projektant: Matt Leacock
Oprawa graficzna: Josh Cappel, Christian Hanisch, Régis Moulun, Chris Quilliams, Tom Thiel
Wydawca: Lacerta
Wydawca pierwotny:
Rok wydania (w Polsce): 2009
Rok wydania (oryginalny): 2007
Liczba graczy: 2 – 4
Wiek graczy: 14+
Czas rozgrywki: ok. 60 minut

Możesz również polubić…