Ryzyko – gra planszowa

Ryzyko (gra planszowa) to klasyczna gra strategiczna, która podobnie jak Monopoly posiada nieskomplikowane zasady i niesamowitą grywalność.

Pierwsza wersja gry ukazała się we Francji już w 1957 roku pod nazwą „La Conquête du Monde” („Podbój świata”).

Ryzyko – zasady gry

Gra planszowa „Ryzyko” jest strategiczną grą turową przeznaczoną dla dorosłych i młodzieży, w którą może grać od 2 do 6 graczy. Gra jest nową edycją angielskiej edycji „Refresh!” wydaną przez firmę Parker. Jest o klasyczna gra strategiczna, w której zawodnicy dążą do opanowania świata.

Najważniejszym elementem gry jest plansza, na której toczy się rozgrywka, która jest polityczną mapą świata podzieloną na 42 obszary (terytoria).

Na początku gry każdy z graczy otrzymuje armię w wybranym kolorze, którą ma zdobywać terytoria pozostałych graczy tak, aby mieć pod swoją kontrolą cały świat gry lub – jak opisano poniżej – aby spełnić otrzymane na początku gry tajne zadanie.

Powstało wiele różnych edycji zasad gry. Najczęściej używane są trzy warianty:

  • dominacja w świecie – najczęściej stosowna przy dwóch graczach, dla urozmaicenia może być dodana np. trzecia armia neutralna, która jedynie się broni,
  • podbój stolic – każdy gracz ma na jednym ze swoich terytoriów stolicę, wygrywa ten gracz, który podbije wszystkie stolice pozostałych graczy,
  • sekretne zadanie – każdy z graczy ma inne zadanie, a celem jest wypełnienie misji najszybciej jak to możliwe; wariant ten jest standardem w europejskich wersjach gry.

Gracze na zmianę wykonują swoje ruchy. Każdy gracz w swojej turze dokonuje wzmacniania, po którym może nastąpić faza bitwy, a na końcu przegrupowanie jednostek. Pojedynki rozstrzygane są losowo za pomocą rzutu kostkami sześciennymi. I ta wspomniana losowość pojedynków bywa uznawana za wadę tej gry.

Do zwycięstwa w grze niezbędna jest odwaga w podejmowaniu decyzji i zręczne zarządzanie swoją armią, oraz niestety dużo szczęścia przy pojedynkach.

Ryzyko – dodatki

Gra dostępna jest również na telefony z Windows Phone.

Podsumowanie: Ryzyko (gra planszowa)

Tytuł: Ryzyko
Tytuł oryginalny: Risk
Projektant: Albert Lamorisse
Wydawca: Hasbro
Wydawca pierwotny: Parker
Rok wydania (w Polsce): 2004
Rok wydania (oryginalny): 1957
Liczba graczy: 3 – 5
Wiek graczy: 12+
Czas rozgrywki: od 40 do 120 minut

Możesz również polubić…