Dobble – gra towarzyska

Nie ma innej takiej gry, jak Dobble, która potrafi rozruszać towarzystwo. Żadna nie jest tak prosta. Żadna nie daje tyle zabawy w ciągu tych kilku minut rozgrywki. Wszystko odbywa się bardzo szybko, jest przy tym wiele emocji, a przy stole dużo się dzieje. Dobble, gra dla każdego.

Dobble – zasady gry

Gra Dobble ma to do siebie, że można w nią zagrać na klika sposobów. W podstawowych zasadach gry jakie znaleźć można w pudełku zamieszczono opis pięciu mini-gier.

Do najpopularniejszej mini-gry należy wersja, w której wszystkie karty rozdaje się graczom, a jedną z kart kładzie na środku stołu. Po rozpoczęciu rozgrywki gracze spoglądają na pierwszą kartę z góry ze swojego stosu kart, które trzymają w ręku i szukają wspólnego symbolu z kartą znajdująca się na stole. Symbol, który uznają za wspólny nazywają głośno i możliwie szybko kładą swoją kartę na karcie znajdującej się na stole. Od tego momentu wszyscy gracze muszą szukać wspólnego symbol już z nową kartą. Rozgrywka trwa tak długo dopóki któryś z graczy nie pozbędzie się wszystkich swoich kart. Gracz, który dokona tego jako pierwszy wygrywa.

Aby zabawa była trudniejsza, to symbole na kartach bywają odwrócone i miewają różne rozmiary. Same karty do gry są okrągłe i pełne kolorowych ilustracji. Każda z kart jest unikalna i łączy się z innymi kartami jednym i tylko jednym symbolem.

Gra Dobble polecana jest również przez Instytut Badań Edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli podczas zajęć z uczniami.

Dobble – nagrody i wyróżnienia

Niektóre nagrody i wyróżnienia:

  • 2010 Lys Enfant Finalist
  • 2011 Gouden Ludo Nominee
  • 2012 Hra roku Nominee
  • 2012 Japan Boardgame Prize U-more Award Nominee
  • 2013 Ludoteca Ideale Children’s Games Winner

Podsumowanie: Dobble (gra towarzyska)

Tytuł: Dobble
Tytuł oryginalny: Dobble
Projektant: Denis Blanchot, Guillaume Gille-Naves, Igor Polouchine
Oprawa graficzna: Peyo, Igor Polouchine
Wydawca: Rebel
Wydawca pierwotny: Blue Orange Games
Rok wydania (w Polsce): 2011
Rok wydania (oryginalny): 2009
Liczba graczy: 2 – 8
Wiek graczy: 6+
Czas rozgrywki: ok. 10 minut

Możesz również polubić…