Dixit – gra planszowa

„Dixit” to zaskakująca i wesoła gra planszowa, która sprzedała się już w ponad 1,5 mln egzemplarzach. Gra otrzymała w 2009 roku nagrodę Golden Ace, French Game of the Year oraz została nominowana do niemieckiej nagrody Spiel des Jahres w 2010 roku.

Dixit – zasady gry

W gronie przyjaciół i rodziny odkrywamy wspólnie skojarzenia.

W swojej turze gracz jako Narrator podaje dowolne skojarzenie (słowo, frazę, piosenkę) do jednej ze swoich kart, którą wylosował. Pozostali gracze wybierają spośród swoich kart tę, która najlepiej ilustruje skojarzenie Narratora.  Na końcu wszyscy gracze głosują na kartę, która najlepiej opisuje kartę Narratora.

Jeśli żaden z graczy nie zgadnie, która karta należała do Narratora, bo jego skojarzenie było zbyt abstrakcyjne, to nie otrzymuje on żadnych punktów, a nagradzani za to są pozostali. Podobnie sytuacja wygląda jeśli wszyscy gracze wskażą kartę Narratora. W pozostałych przypadkach przydzielane są punkty.

Ilustracje znajdujące się na kartach są kolorowe i abstrakcyjne, czyli stworzone tak, aby uczestnikom rozgrywki nie kojarzyły się tylko w jeden sposób co dodaje sprawia, że gra nie staje się nudna.

„Dixit” to jedna z niewielu gier planszowych, która trafia do każdego. Można w nią grać bez końca dzięki prostocie mechaniki oraz nieograniczonej wyobraźni. Jako gra edukacyjna dla dzieci, to bardzo dobra pozycja.

Dixit – dodatki

Gra planszowa „Dixit” posiada wiele dodatków, tym m.in.:

  • Dixit 5: Marzenia
  • Dixit 2: Przygody
  • Dixit 3: Podróże
  • Dixit 4: Początki

Dixit – nagrody

Pierwsza edycja gry zniknęła z półek sklepowych w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Gra otrzymała m.in. wyróżnienia:

  • Gra Roku we Francji na Międzynarodowym Festiwalu Gier w Cannes,
  • Spiel des Jahres 2010,
  • Gra Roku 2010 (nominacja).

W 2011 roku została wydana samodzielna odmiana gry pod nazwą „Dixit Odyssey”, w którym znajdują się 84 nowe karty, 12 pionków gry oraz nowe karty głosowania umożliwiające grę 12 osobom.

Dixit - gra planszowa

Dixit – gra planszowa

Podsumowanie: Dixit (gra planszowa)

Tytuł: Dixit
Tytuł oryginalny: Dixit
Projektant: Jean-Louis Roubira
Oprawa graficzna: Marie Cardouat
Wydawca: Rebel
Wydawca pierwotny: Libellud
Rok wydania (w Polsce): 2009
Rok wydania (oryginalny): 2008
Liczba graczy: 3 – 6
Wiek graczy: 8+
Czas rozgrywki: ok. 30 minut

Możesz również polubić…