Stronghold – gra planszowa

Jeden z największych przebojów w historii polskich gier planszowych „Stronghold”, to gra planszowa, która przebojem wdarła się na listy TOP 10 popularnych gier niemal na całym świecie. Gra otrzymała liczne nominacje do prawie wszystkich najważniejszych branżowych nagród  takich jak na przykład: Internatonal Gamers Award, czy Golden Geek Award. Jako ciekawostkę warto odnotować, że pierwszy nakład tej gry rozszedł się w przeciągu dwóch miesięcy od daty premiery. Obecnie na rynku dostępne jest drugie wydanie, w którym poprawiono liczne niedociągnięcia z pierwszej wersji.

Stronghold – zasady gry

„Stronghold” jest grą planszową stworzoną przez Ignacego Trzewiczka przeznaczoną maksymalnie dla czterech graczy i opowiada historię oblężenia twierdzy Skanja na zachodzie Agarii. Plansza do gry przedstawia twierdzę i przylegające do niej ziemie. Gracze dzielą się na obozy Obrońców oraz Najeźdźców, a następnie przystępują do walki. Podstawowym celem Obrońców jest powstrzymanie Najeźdźców przed wtargnięciem do twierdzy przez okres kolejnych dziesięciu tur. Obrońcy mają do dyspozycji szereg możliwości, np. mogą posługiwać się oddziałami ustawionymi w twierdzy, działami, kotłami, pułapkami, a także wzmocnieniami bram oraz murów. Z koli Najeźdźcy posługują się trzema rodzajami oddziałów: orkami, goblinami i trollami.

Wygrywa ten gracz, który zdobędzie większą liczbę Punktów Chwały, przy czym Najeźdźca zdobywa Punkty Chwały za wyjątkowo brawurowe ataki, natomiast Obrońca traci Punkty Chwały za każdym razem, gdy dokonuje czynów łamiących kodeks honorowy.

„Stronghold” jest pierwszą grą (wydaną w Polsce) od czasów „Bitwy na polach Pellenoru”, w której głównym motywem jest oblężenie.

Stronghold – nagrody

Gra planszowa „Stronghold” została wyróżniona m. in.:

  • 2010 Golden Geek Best 2-Player Board Game Nominee
  • 2010 Golden Geek Best Wargame Nominee
  • 2010 International Gamers Award – General Strategy: Two-players
  • 2010 JoTa Best Artwork Nominee

Stronghold – dodatki

W 2010 roku powstały do gry dwa dodatki:

  • Stronghold: Undead,
  • Stronghold: Heros,

które wzbogacają podstawową grę między innymi o nowe karty, jednostki, bohaterów i rozszerzenie zasad.

Podsumowanie: Stronghold (gra planszowa)

Tytuł: Stronghold
Projektant: Ignacy Trzewiczek
Oprawa graficzna: Mariusz Gandzel, Tomasz Jędruszek, Michał Oracz
Wydawca: Portal
Rok wydania (w Polsce): 2009
Rok wydania (oryginalny): 2009
Liczba graczy: 2 – 4
Wiek graczy: 12+
Czas rozgrywki: ok. 120 minut

Możesz również polubić…