Kolejka – gra planszowa

W 2011 roku dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej ukazała się gra planszowa „Kolejka”. W kolejnych trzech latach ukazało się aż osiem edycji tej gry, w tym wersje międzynarodowe w językach: angielskim, niemieckim, japońskim, rosyjskim, hiszpańskim, francuskim i rumuńskim. W 2012 roku „Kolejka” uzyskała tytuł „Gra Roku 2012”.

Kolejka – zasady gry

Rozgrywka jest dość prosta, a zasad można nauczyć się od ręki. „Kolejka”, to gra planszowa opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłku komunizmu w Polsce i przeznaczona jest dla maksymalnie pięciu graczy (w grze może wziąć udział szósty gracz, o ile posiada się dodatek „Ogonek” – więcej informacji o dodatku poniżej).

Zadaniem każdego gracza jest zdobycie określonej liczby artykułów ze sklepów znajdujących się na planszy. Kolejni gracze ustawiają swoje pionki w kolejkach, nie wiedząc do którego sklepu zostanie dostarczony towar. Dopiero, gdy odsłaniane są kolejne karty dostawy towaru gracze dowiadują się gdzie jaki towar trafił. Rozpoczyna się walka o potrzebne artykułu. Aby przepchnąć się w kolejce stosuje się przeróżne zagrania, np.  „Matka z dzieckiem na ręku”, „Pan tu nie stał” czy „Towar spod lady”. Należy jednak być czujnym, ponieważ można trafić na „Remanent”, „Pomyłkę w dostawie” czy tzw. spekulantów.

Dzięki temu, że na kartach towaru przedstawiono zdjęcia oryginalnych przedmiotów z czasów PRL gra ma także walor edukacyjny. W sklepach znajdziemy m.in. wodę toaletową „Przemysławkę”, buty „Relaks”, herbatę „Popularną” oraz wiele innych wówczas trudno dostępnych towarów.

Kolejka – dodatki

W 2011 roku został wydany również dodatek do gry planszowej „Kolejka” o nazwie „Ogonek”. „Ogonek” wprowadza do gry nowe kolejkowe emocje.

Ogonek - dodatek do gry planszowej Kolejka

Ogonek – dodatek do gry planszowej Kolejka

Zestaw zawiera:

  • zestaw dla szóstego gracza,
  • karty do sklepu monopolowego,
  • karty „Trybuna Ludu”,
  • dodatkowe karty kolejki.

A jeśli wrażeń nadal będzie zbyt mało, to karty pola do popisu pozwolą na wprowadzenie do gry własnych wydarzeń i kolejkowych przepychanek.

Kolejka – nagrody

„Kolejka” to gra planszowa, która zdobyła nagrodę:

  • Gra Roku 2012

Kolejka – podsumowanie

IPN po trzech latach od ukazania się gry sprzedał licencję gry firmie Trefl.

Tytuł: Kolejka
Projektant: Karol Madaj
Oprawa graficzna: Natalia Baranowska, Marta Malesińska
Opracowanie historyczne: dr Andrzej Zawistowski
Wydawca: Trefl
Wydawca pierwotny: Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania (w Polsce): 2011
Liczba graczy:  2 – 5
Wiek graczy:  12+
Czas rozgrywki:  ok. 60 min

Możesz również polubić…